A múlt szombat óta több mint 4000-szer (!) mozdult meg a földkéreg Izland legnagyobb jégmezeje, a Vatnajökull alatt. Az átlagosan 400 méter vastag jégtakaró területe jóval nagyobb, mint Pest megye kiterjedése. A legerősebb földrengés 4-es erősségű volt.
Mindez erős magmaáramlást jelez a mélyben. A jégtakaró alatt található ugyanis a Bárdabunga nevű vulkán, ami ha kitör és a kitörése olyan erős, hogy elolvasztja a felette található több száz méteres jégtakarót, akkor abból igen nagy tűzijáték lesz. És áradás, tegyük hozzá.
Gondolom, mindenki emlékszik az Eyjafjallajökull legutóbbi, 2010-es kitörésére, ami napokra megbénította Európa légiközlekedését. (Megjegyzem: talán a pánik nagyobb volt a kelleténél, mert amíg a kontinensen egy gép sem szállt fel, addig az izlandi légitársaság, az Icelandair szépen repülte a menetrendjét. Ők láttak már vulkánkitörést…)
Az Eyjafjallajökull kitörése 2010-ben
Pánikra persze semmi ok: egyáltalán nem biztos, hogy kitör a jég alatti Bárdabunga. Izlandon világszínvonalú a vulkánok megfigyelése és a technikai lehetőségek adta előrejelzés. Rögtön telepítettek is egy webkamerát az érintett területre, hogy a világ követhesse az eseményeket:
Izlandon jelenleg mindenki nyugodt, a katarófavédelem óránként egyeztet a kormánnyal. A szakértők úgy vélik, kisebb a valószínűsége most egy hatalmas kitörésnek, mint 2010-ben. De azért jobb, ha figyeljük azt a webkamerát!